15 лютого — СТРІТЕННЯ ГОСПОДНЄ

st04
13.02.2016 09:47

Нині відпускаєш раба

Твого, Владико…

(Лк. 2,29)

Єгипетський цар Птоломей, який створив Олександрійську бібліотеку, задумав перевести на грецьку мову те, що ми називаємо Старим Завітом, тобто книги пророка Мойсея і пророчі книги юдейського народу. Але цар сумнівався, що переклад буде точним: чи захочуть юдеї відкрити свої потаємні знання для чужих їм людей, чи володіють вони повною мірою знанням грецької мови, чи не буде між ними спірних моментів з приводу того чи іншого місця у писанні? Серед ізраїльтян було обрано 70 мудрих та знаючих обидві мови мужів, „70 тлумачів”. Кожен з них, отримав все необхідне для перекладу і трудився окремо від інших. І коли робота була завершена і отримані переклади порівняли, то із здивуванням побачили, що вони слово в слово співпали! Таким дивним і явним чином була показана істинність Богооткровення Старого Завіту, Мойсеєвих та пророчих книг!

Серед перекладачів був і праведний і благочестивий Симеон. Його труд над перекладом ознаменувався наступними подіями. Коли, працюючи з книгами пророка Ісайї, Симеон записав пророцтво: „Ось Діва в утробі зачне і народить Сина”(Іс. 7,14), він засумнівався, як може діва зачати і народити, зберігши дівство. Він вже взяв ніж, щоби стерти написане на пергаменті, але тут з’явився Ангел Господній і схопивши його за руку, сказав: „Вір тому, що написано, ти сам побачиш подію цього великого таїнства, тому що не побачиш смерті, доки побачиш народженого від Пречистої Діви Христа Господнього”. З того часу Симеон з палким бажанням очікував пришестя Христа. Він пішов у Єрусалимський храм і перебував там постійно, живучи праведно і непорочно, та молився Богу. Проходили десятиліття, Симеон став глибоким старцем, але його надія не зникала.

І ось, коли народжений Спаситель на сороковий день свого земного буття був принесений Своєю Пречистою Матір’ю і святим Йосифом Обручником до храму, праведний Симеон, дізнавшись звище, що цей Младенець і є Той Месія, про Якого пророкував пророк Ісайя, що ця Матір і є Пречиста Діва, виповнилася його надія: відбулася дивна і довгоочікувана зустріч! З благоговінням і радістю прийняв святий старець в свої обійми Господа і вигукнув: „Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем всіх людей. Світло на просвідчення язичників і славу людей Твоїх Ізраїля ”. (Лк. 2,29-32). Приймала Богомладенця ведена Духом Святим свята і праведна пророчиця Анна, Яка все своє життя провела у Єрусалимському храмі.

 З того часу Церква називає святого Симеона Богоприємцем і святкує на наступний день після Стрітення його пам’ять.

Св. Афанасій Великий говорить, що уподібнення праведному Симеону і пророчиці Анні, являється нашим обов’язком. Ми повинні зустріти Христа, маючи в собі чистоту, незлобивість, боголюбіє і чоловіколюбство. Іншим чином зустріти Христа – істинне життя – людині неможливо.

архім. Агапіт (Гуменюк)

джерело

Категорія: , ,