Брифінг Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета

dsc_0015
13.03.2014 21:00

13 березня 2014 року у конференц-залі готелю «Україна» відбувся брифінг Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета за підсумками Архієрейського собору УПЦ Київського Патріархату та відносно важкої нинішньої ситуації в Україні, коли ми фактично перебуваємо у стані війни з Російською Федерацією. Святійшого Патріарха Філарета супроводжував Прес-секретар Київської Патріархії архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій.

Найперше Святійший Владика звернувся до журналістів з роз’ясненням позиції Церкви відносно агресії Росії по відношенню до України.

«Наша Церква не байдужа до подій, які відбуваються в Україні. Зараз ми маємо велику біду. Це агресія Росії по відношенню до України, це захоплення Криму. Ми вважаємо, що це є аморальних поступок кремлівського керівництва. Чому аморальний? Тому що Україна віддала атомну зброю, а Росія, США і Великобританія, як ви знаєте, стали гарантами недоторканості української території. Один гарант порушив територіальну цілісність України, захопивши Крим.

Ми вважаємо, що Росія стала на шлях неправди. І хто, як не Церква, насамперед, повинна викрити цих злочинців. Бо справа не тільки в тому, що Росія порушила міжнародний договір про недоторканість українських територій, а вона відкрила двері для невизнання узагалі міжнародних договорів. Де гарантія, що інші міжнародні договори будуть виконуватися? Немає такої гарантії. І тепер гарантіям тяжко вірити.

Крім того, ми викриваємо кремлівське керівництво у неправді, коли вони, будучи вовками, ховаються у овечі шкіри. Всьому світу відомо, що російські військові знімають свої військові розпізнавальні знаки і виступають у вигляді кримської самооборони. То що, це є правда? Це ж брехня. І Церква повинна вказати на це. Тим більше, це ж християни роблять, та ще й православні. Вірять вони в Бога, чи думають, що Бог це міф?

У своїй заяві по ситуації в Криму ми викрили і російську Церкву. Бо хто, як не російська Церква перша повинна була зупинити своє керівництво. А вони не тільки не зупиняють, а ще й потакають.

Ви як Церква з Богом, чи з земною владою? Якщо ви з земною владою у її беззаконні, то ви не з Богом.

Тому ми звертаємося до США, Великобританії, як гарантів недоторканості українських територій. Звертаємося до НАТО з прохання виконати свій обов’язок. Ви ж гарантували, то тепер будьте захисниками. Ми знаємо, що Росія не хоче зупинитися тільки в Криму. Вона має свої апетити і на східну Україну. Тому підбурюють то в Харкові, то у Луганську, то в Донецьку, то в інших містах. При чому саме населення цих областей не йде на провокації. А привозять із Росії переодягнених. І це є правда. Їх привозять із Белгородської чи Ростовської областей і вони підбурюють, влаштовують демонстрації, налаштовують владу про відокремлення від України.

Нічого з цього не вийде, бо український народ єдиний від заходу до сходу. Я сам з Донеччини і в мені тече кров і східна, і західна. Бо по матері я опришко, тобто спадкоємець карпатських опришків. То як я можу ділити Україну на західну і східну? Так думає весь український народ.

А якщо підбурюють нас на язиковій темі, на російськомовності, то ви свідки, що у нас в Україні немає цієї проблеми. На російській мові розмовляє хто хоче і де хоче.

Подивіться на наш парламент. Якою мовою він говорить? Тільки українською мовою? Парламент говорить і українською, і російською мовою. Або уряд, або в Донбасі, чи Криму? Де у нас було переслідування за ознакою мови? Ніде не було. А те, що ми вимагаємо офіційну українську мову, то скажіть, у Росії яка офіційна мова? Українська? Там же десятки мільйонів українців живе. А чому у Росії нема офіційної української мови? Не ставлять таке питання. А чому в Україні ставлять питання про офіційну російську мову? Або в Сибірі чому не поставлять питання про офіційну китайську мову? Там живе до десяти мільйонів китайців. То треба і китайську мову зробити офіційною в Росії».

«Завдання Церкви – не розпалювати пристрасті, а сказати правду, але сказати так, щоб на основі цієї правди єднався не тільки український народ, а щоб і народи всього світу стали на засади правди, демократії і свободи, а не тиранії. Бо український народ нарешті хоче скинути ці кайдани авторитаризму і тиранії. Тому ми закликаємо усіх до миру й злагоди. Закликаємо Росію залишити Крим, вивести свої війська і щоб в Україні народ заспокоївся, щоб Європа заспокоїлася і щоб взагалі світ заспокоївся», — зазначив Патріарх Філарет.

Під час брифігну в конференц-залі готелю «Україна» Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України також розповів журналістам про перспективи та умови об’єднання українських Церков у Єдину Помісну Православну Церкву.

«Якби була Єдина Помісна Православна Церква, то може б і не виникло цієї кримської проблеми, тому що український народ і українське суспільство було б єдиним. А зараз воно розділене по релігійній ознаці. Ми київські, а вони московські.

Ви подивіться як вони обережно не засуджують агресію у Криму. Весь світ засуджує, а ця Церква дуже обережна. А чому вона така обережна по відношенню до агресорів? Тому що боїться свого московського керівництва, боїться анафеми і всяких церковних покарань.

Тому для зміцнення духовності в Україні ми хочемо створити Єдину Помісну Православну Церкву, щоб московське церковне керівництво не мало ніякого адміністративного відношення до української Церкви і не впливало на них. А на сьогоднішній день московське церковне керівництво впливає на українське церковне керівництво. Ми хочемо, щоб цього не було. Для цього нам треба об’єднатися.

Ми створили комісію, і Київський Патріархат, і Московський Але поки-що до реального діалогу не підійшли. Ми підійдемо, тому, що є домовленість. Але ми не хочемо, щоб питання об’єднання українських Церков віршувалось тільки на верхах. Ми хочемо, щоб цей процес об’єднання почався знизу. Ми закликаємо і наших, і московських архієреїв, наше духовенство, і московське духовенство, розпочати діалог.

Ми визначили три пункти.

Перший пункт. Слід дати відповідь: підтримуєте ви українську державу від заходу до сходу, від півночі до півдня, чи ні? Якщо ви не підтримуєте, то ніякого діалогу не може бути.

Друге питання. Чи підтримуєте ви євроінтеграцію України. Здавалось б, що це політичне питання. Але від того, чи буде Україна в Євросоюзі, залежить її державність. Бо якщо вона буде в Євросоюзі, то українська державність збережеться.

Ви зараз бачите, що Україна опинилася між Європою і Росією. Тому нам потрібен захист. Вони посилаються на те, що в Європі приймають закони про одностатеві шлюби. Ми в Брюсселі заявили, що Україна ніколи не прийме такі закони. І нам в Брюсселі прямо заявили, що це право кожного народу. Як хоче, так і приймає.

Третє питання, чи ви за Єдину Помісну Православну Церкву. Якщо ви не ставите питання про Помісну Українську Церкву. То про що ми будемо з вами говорити? Проводити діалог заради діалогу, не хочемо. Ми повинні поставити мету – об’єднання в одну Помісну Церкву».

Звертаючись до журналістів під час свого брифінгу, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет прокоментував рішення, яке було прийняте в Стамбулі на зібранні Предстоятелів Православних Церков.

«Ми вітаємо бажання засвідчити єдність Православ’я. Бо як було там заявлено Предстоятелями Православних Церков, головна мета Всеправославного собору – засвідчити світу єдність Православ’я.

Ось у нас виникає питання. Якщо ви хочете засвідчити єдність світового Православ’я, то чому серед вас немає Української Церкви Київського Патріархату, чому нема Македонської Церкви, Чехословацької, Американської, Чорногорської? Це єдність Православ’я, чи це розділення Православ’я?

У цілому ми вітаємо зібрання Предстоятелів Православних Церков. Тільки зауважуємо, щось дуже м’яко вони поставились до агресії Росії по відношенню до України, дуже м’яко. Не засудили агресію так, як засудив її увесь світ. Тому ми позначили: ви як Церкви повинні більш рішуче виступати на захист правди і проти неправди».

Церква.інфо

Категорія: