БОГОСЛУЖІННЯ В ХРЕСТОПОКЛОННУ НЕДІЛЮ (ВІДЕО)

IMG_1523
04.04.2021 13:47

В третю неділю Великого посту, яка називається Хрестопоклонною, 4 квітня 2021 року, керуючий Дніпропетровською єпархією Високопреосвященнійший Владика Симеон (Зінкевич) звершив Літургію свт. Василія Великого у центральному єпархіальному храмі на честь ікони Божої Матері «Несподівана Радість» м. Дніпра (вул. Січових Стрільців 3-а, кол. Артема).

Наприкінці відправи було звершено поклоніння Хресту Господньому, розміщеному посередині храму, а Архіпастир виголосив проповідь.

4 квітня – третя неділя Великого посту, яка має назву «хрестопоклонна». Під час воскресного Всенічного бдіння на середину храму, для поклоніння віруючих, виноситься святий і животворчий Хрест Господній. Цим звичаєм Свята Церква хоче підкріпити наші сили у подвизі посту.
Хрестопоклонна неділя – це середина святої Чотридесятниці, як правило до цього часу піст стає звичним явищем, навіть дещо буденним. Наш організм призвичаївся до рослинного раціону, а в побуті ми повертаємось до звичного ритму життя, але із певними обмеженнями. Для декого ж, навпаки, пройдений шлях з кожним днем стає все важчим, тому часто диявол навіює думки відмовитись від дотримання посту. Тому для духовної підтримки як тих для кого піст став буденною справою, так і тих, для кого він стає нестерпний, Церква і виносить для вшанування Чесне Древо Господнє, вкотре закликаючи нас задуматись над головною метою посту – очищення від гріхів та пристрастей.
Великий піст – це не стільки утримання в їжі, скільки нагадування про страждання та смерть Спасителя, які стались через гріхи людські. Зі невимовної своєї любові він перетерпів таку ганьбу і муки, щоб звільнити нас від рабства гріха, смерті та диявола. Адже як говорить апостол Іоан Богослов: «так полюбив Бог світ, що віддав і Сина Свого Єдинородного, щоб усякий, хто вірує в Нього, не загинув, а мав життя вічне» (Ін. 3:16).
Господь Ісус Христос, добровільно (бо Він одним словом міг знищити усіх ворогів) приніс Себе у жертву. Хресна страта була найганебнішою, найстрашнішою і найжорстокішою. Вона була символом усієї злоби людської і найяскравішим виявом влади диявола. Ця страшна страта, вигадана людиною за нашіптуваннями бісів, вела людей до ненависті, злоби, жорстокості та смерті.
Спаситель, зазнавши ганебної смерті на хресті, помер, але воскрес. Через хрест засяяло життя! Христос знищив головну опору диявола і перетворив хрест на символ перемоги над злом і смертю. Господь освятив хрест Своєю пречистою кров’ю і спасительним подвигом любові. Найбільший злочинець, який кається, не відкинутий Спасителем. З цього моменту ні страждання, ні смерть не можуть позбавити нас блаженства, якщо ми будемо з Христом Спасителем.
Життя у Христі означає зі смиренням та вдячністю нести свій Хрест. Тому у євангельському читанні ми чуємо слова Спасителя: «хто хоче йти за Мною, нехай зречеться себе, і візьме хрест свій, і за Мною йде» (Мк. 8:34). Нести свій хрест це означає з радістю приймати усі печалі та радості, які виникають на нашому земному шляху. Хрест — це не тільки всі прикрощі, біди та спокуси. Хрест — це праця, сполучена зі самовдосконаленням, праця на благо родини й суспільства; хрест — це подвиг в ім’я свого народу і віри. Від хреста не можна відмовитися нікому. Його має нести кожен, навіть і той, хто не йде за Христом.
Яким є наш особистий хрест? У кожного він різний, ми його не обираємо, він даний нам Богом. Церковне передання зберігає притчу про те, як одна людина нарікала на Бога через важкість її хреста. Тоді Господь взяв від неї цей хрест, поклав серед інших і дав можливість цьому чоловікові самому обрати свій хрест. Довго перебираючи і приміряючи різні хрести, які з виду здавались гарними і легкими, а на ділі сильно тиснули, цей християн обрав саме той хрест, який і був даний йому Богом від народження.
Ця притча не втрачає своєї актуальності і сьогодні. Адже дуже часто, спостерігаючи за добробутом іншим, ми нарікаємо на своє життя, вважаючи, що Бог нам дав хрест не по нашим силам. Хто так думає, той глибоко помиляється. Адже Господь дає хрест кожному по мірі його сил та можливостей, Він ніколи не дасть тягар, який людина не зможе пронести упродовж усього свого життя. Тому із вдячністю будемо нести свій хрест, і нехай у цьому допоможе нам Господь.
Запрошуємо підписуватись на наш Telegram-канал та сторінку в Іnstagram

 

Категорія: ,