“Достойно є..” – хвалебна пісня Богородиці

dostojno-733x1024
01.02.2016 14:23

Йдеться про молитву “Достойно є…” Кого ми славимо в цій молитві? Яка історія цієї молитви? Коли саме її співають? Що означають слова: “присноблаженну і пренепорочну”, “без істління Бога Слово породила”, “сущу Богородицю”? Чому Богородицю порівнюють з Херувимами?

Святому Космі Маюмському – візантійському поету XIII століття, зведеному брату Іоана Дамаскіна, приписують авторство чудового піснепіння, яке розпочинається словами “Чеснішу від Херувимів…”. Це є друга частина відомої православної молитви “Достойно є..”. Як же  з’явилася ця молитва в тому вигляді, який ми знаємо нині? Це неймовірна історія!

11 червня 980 року один із Афонських послушників виконуючи благословення свого старця не пішов із ним до храму, але залишився звершувати Всенічну в своїй домашній церкві. Під час молитви він почув, як у двері скромної обителі хтось стукав. Відчинивши він побачив перед собою молодого ченця, який попросився зайти. Він прийняв подорожнього з великою радістю.

Тут й підійшов час молитви. Разом вони почали звершувати положений чин Всенічого бдіння. Коли ж почався момент відправи, в якому прославляли Богородицю, чернець почав співати всім відому вже на той час пісню “Чеснійшу від Херувимів”. Незнайомець розповів, що там, де він живе, Діву Марію прославляють іншими співами та показав як саме, виголосивши: “Достойно є‚ і це є істина‚ славити Тебе‚ Богородицю‚ Присноблаженну і Пре­непорочну і Матір Бога нашого”. І лише по цьому він продовжив: “Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів‚ що без істління Бога Слово породила‚ сущу Богородицю‚ Тебе величаємо”.

Вражений красою почутого піснопіння чернець попросив гостя, щоб той записав йому його. Але одразу ж засумував: він зі старцем займаються лише молитвою та рукоділлям, а тому вони не мають потреби в папері та чорнилах. Бажаючи втішити доброго монаха гіст запитав: а чи не можеш ти, брате, принести мені хоча б великий камінь? Незабаром кам’яна плита була знайдена, а подорожній пальцем на ній, наче на піску, написав ці чудові слова прослави Діви Марії.

Православна Церква з давніх віків вірила, що цей таємничий незнайомець, який відкрив монахам зміст молитви є сам архангел Гавриїл, а тому, молитву “Достойно є” часто називають “Архангельською піснею”.

Вселенський Патріарха Миколай ІІ (Хризоверг) в кінці X офіційно благословив з’єднати ці дві частини молитви – св. Косми та Архистратига – в одну. З того часу це піснопіння й набуло сучасного вигляду.

Ікона, перед якою раніше молилися афонські ченці, до цього мала назву “Милуюча”. Але після того, як саме перед нею було об’явлення молитви “Достойно є…” має також і другу назву – на честь молитви. Сьогодні вона зберігається в Карейському соборі Афону. А той камінь, на якому своїм перстом писав Гавриїл, було доставлено до Константипнополя ще за часів імператторів Василія та Костянтина Порфірородних.

Достойно є‚ і це є істина‚ славити Тебе‚ Богородицю‚ Присноблаженну і Пре­непорочну і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів‚ що без істління Бога Слово породила‚ сущу Богородицю‚ Тебе величаємо.

Коротке тлумачення молитви:

Достойно є – є гідним, справедливим

і це є істина – і це є правда

славити Тебе Богородицю – прославляти, оспівувати

Присноблаженну – Присноблаженна – завжди щаслива в Бога у Його Святості.

і Пре­непорочну і Матір Бога нашого. – Пренепорочну – у найвищій ступені непорочну, чисту.

Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів‚ – Херувими та Серафими – найближчі до Бога ангелські чини. Божа Матір стала вищою за них своїм життям, цнотливостю та смиренням.

що без істління – істління – тління, розпад, порушення цілісності. Без істління – без порушення дівства.

Бога Слово породила – Бог Слово – біблійна назва Господа нашого Ісуса Христа.

сущу Богородицю‚ – як дійсно ту, що народила Бога

Тебе величаємо. – Тебе прославляємо, оспівуємо в піснях.

Ця молитва читається під час ранкового та вечірнього правила, після освячення св.Дарів на Божественній літургії, перед відпустом багатьох чинів та обрядів. Нині молитва “Достойно є..” – одна з найбільш шанованих та улюблених молитов до Пресвятої Богородиці.

Перед іконою Пресвятої Богородиці “Милуюча” або “Достойно є” моляться при душевних і тілесних немочах, при закінченні всякої добро справи, при епідеміях, за щастя в шлюбі, при нещасних випадках.

джерело

Категорія: ,