ДУША (Макарій Великий)

images
01.02.2013 12:42

Макарій народився близько 300 року в Нижньому Єгипті в селищі Птінапор. У ранньому віці за бажанням батьків одружився, але рано овдовів. Після смерті дружини Макарій заглибився у вивчення Священного Писання. Поховавши батьків Макарій відійшов у найближчу до селища пустелю і став послушником при проживав там старця-пустельника. Проїжджав через Птінапор місцевий єпископ висвятив Макарія в одного з молодших кліриків місцевої церкви, однак Макарій, обтяжений отриманим саном, залишив село і пішов у повній самоті в пустелю.
Проживши кілька років на самоті в Фаранської пустелі Макарій пішов до Антонію Великому і став його учнем, проживши довгий час в заснованому ним монастирі в Фівадской пустелі. За порадою Антонія Макарій відійшов у Скитську пустелю.
У 40 років Макарій був присвячений в сан священика і поставлений настоятелем ченців, що жили в Скитській пустелі. У цьому ж віці, згідно з церковним переказом, він отримав дар чудотворення і прославився багатьма чудесами, включаючи воскресіння померлих. Так, за переказами, святий воскресив мертвого, щоб переконати єретика, який заперечує можливість воскресіння. З більш пізніх свідоцтв про життя Макарія відомо, що він міг так волати до померлих, що ті могли говорити вголос. Відомий випадок, коли мертвий свідчив для виправдання невинного, інший померлий розповів, де заховані речі, що позбавило його родину від рабства.
Близько 360 року Макарій заснував у Нітрійській пустелі монастир, що отримав згодом назву — монастир Макарія Великого.
Макарій Великий разом з Макарієм Олександрійським постраждав в період правління імператора- арианина Валента. Їх заслали на пустельний острів, населений язичниками, але, згідно з переказами, через зцілення доньки жерця, Макарій звернув жителів острова в християнство. Після того як про це стало відомо аріанської єпископу, відправив Макарія на заслання, він дозволив обом старцям повернутися у свої пустелі.
Спочив Макарій в 391 році, в заснованому ним монастирі. Чудеса і бачення Макарія були описані пресвітером Руфіно, а житіє склав преподобний Серапіон, єпископ Тмунтскій. Мощі Макарія Великого знаходяться в Італії, в місті Амальфі і в Єгипті в монастирі Макарія Великого.
Богословське спадщина Макарія Великого становить п’ятдесят слів (бесід), сім настанов і два послання. Основною темою творів є духовне життя християнина у формі аскетичного усамітнення

 

Категорія: