Головний капелан єпархії привітав корифея Дніпровського Національногого академічного театру із ювілеєм

IMG_7370
03.02.2021 17:46

3 лютого, з благословення керуючого Дніпропетровською єпархією, Високопреосвященнійшого Владики Симеона (Зінкевича), та на запрошення директора і художнього керівника Дніпровського національного академічного українського музично-драматичного теататру  ім. Т. Г. Шевченка, заслуженої артистки України, Оксани Іванівної  Петровської, Голова  Відділу патріотичного виховання і капеланської опіки — протоієрей Димитрій Поворотний відвідав збори художнього колективу та працівників театру, присвячені ювілею заслуженої артистки України Проценко Марії Олексанрівної.

На початку урочистого зібрання високоповажна Оксана Іванівна привітала ювіляршу та іменників театру із Днем народження та вручила пам’ятні подарунки. Опісля із вітальним словом до всіх присутніх звернувся протоієрей Димирій. У своєму слові головний капелан єпархії передав благословення Архієпископа Симеона подякував художньому колективу театру за їх патріотичну позицію та привітав корифеїв театру та українського мистецтва із визначними датами. Від імені Предстоятеля Православної Церкви України, отець Димитрій вручив Марії Олександрівній Благословенну грамоту  із відзнакою, та відзнаки єпархії провідним акторам театру.

На завершення святкових зборів  відбувся концерт. Наприкінці урочистостей ювілярша звернулась до всіх присутніх із подячним словом.

Історична довідка

Проценко Марія Олександрівна, 1946 року народження, в 1966 р. закінчила Дніпропетровський театрально-художній коледж  за фахом актриса драматичного театру. Загальний стаж – 53, в колективі – 27 р.

            Працювала актрисою у Львівському обласному драматичному театрі ім. Ю. Дрогобича, а з 1968 у Дніпропетровському академічному українському музично-драматичному театру ім. Т. Шевченка, зіграно майже сто різнопланових ролей, створено самобутні образи світової та української класики, наприклад: Марина й Катерина – Тараса Шевченка із однойменних творів, Харитина («Наймичка І.Карпенка-Карого), Ізмайлова  («Леді Макбет Мценського повіту»  Лєскова), Ангустіас  ( «Дім Бернарди Альби»  Г.Лорки), Ісмена ( „Антигона” Софокла), Марія («Солдатська вдова»), Ліда («Майстри часу» І.Кочерги, Клеопатра («Дума про Британку»), Гелена («Сині роси» М.Зарудного), Галя – «І змовкли птахи…» І.Шамякіна, Ліда – «Дикий ангел» О.Коломійця, Настя – «Телефон довіри» Жолдака, Тамара («Восени, коли зацвіла яблуня» Я. Верещака ), Сурен – «П’ять пальців руки» Ч.Лодойдамби та багато-багато інших, усього більше тридцяти ролей.

Обиралась депутатом Бабушкінської райради, 12 років була членом обласної Ради профспілок, а  також головою профкому театру та ін.

   25 років поспіль Марія Олександрівна працювала відповідальним секретарем Дніпропетровського міжобласного відділення Національної Спілки театральних діячів України поєднуючи роботу в Дніпропетровському українському академічному театрі ім. Т. Шевченка. Душа усіх численних заходів, що проводить Національна Спілка, поєднання досвіду актриси і організатора театральної справи, погляд на театр водночас зсередини і зовні, її щира любов до театру, як мистецтва і до людей театру дали можливість у 2014 р. обрати її Головою Правління ДМВ НСТД України. Не зважаючи на відсутність фінансування, Проценко М. О. за підтримки місцевих рад проводила значні творчі та благодійні акції. Традиційними стали: благодійна акція для знедолених дітей та непрацюючих ветеранів у День Святого Миколая, міжнародний фестиваль “Класика сьогодні” у м. Кам’янському, всеукраїнський фестиваль пластичних театрів у м. Кривому Розі, відкритий фестиваль моно та камерних вистав «Віват Актор!». Всеукраїнський фестиваль патріотичних театрів «Миротворці», огляд молодої режисури, фестиваль-конкурс на вищу театральну нагороду Придніпров’я “Січеславна” та “Надія Січеславни”, конкурси професійних читців ім. Лесі Українки, Тараса Шевченка, Івана Франка, організація та проведення майстер класів для підвищення професійної майстерності, перегляд та рецензування прем’єрних вистав, всебічний аналіз мистецьких процесів у регіоні, робота з творчою молоддю, випуск культурологічного часопису “Театр плюс”. Регулярно проводяться зустрічі з владними структурами, і, як результат, члени Спілки отримують стипендії, гранти для обдарованої молоді, творчі відрядження. Відділення активно займається соціальним захистом ветеранів, творчої молоді.

Нагороджена багатьма грамотами та подяками Міністерства культури України, Національної спілки  театральних діячів України, облдержадміністрації, облради та міської ради м. Дніпра. Звання “Заслужений працівник культури  України”, орден української православної церкви «Святого рівноапостольного  Великого князя Володимира ІІІ ступеня отримала у 2000 року. В 2005 році стала лауреатом конкурсу ”Кращий громадський діяч  “Придніпров’я”. 31 сiчня 2018 р. в Єпархiї УПЦ Київського Патрiархату було почесно вручено Орден Святої великомучениці Варвари.

За останні три роки у театрі створила цикл моновистав.  В 2014 р. моновистава за творами Ліни Костенко «Я вам цей борг ніколи не залишу» стала значною подією в театральному житті не тільки Дніпропетровщини, а й всієї України.   У червні 2015 року в Києві на XVII Міжнародному театральному фестивалі моновистав «ВІДЛУННЯ»  «За громадянську позицію» була нагороджена за роль у моновиставі «Я вам цей борг ніколи не залишу» за творами Л.Костенко, (реж.– Л.Кушкова). Спектакль тричі показано на всеукраїнському телеканалі «Культура». Дипломант конкурсу «Марія», м. Ніжин.  Авторська моновистава «Билась птахом змучена душа» за творами Т.Шевченка з успіхом іде на малій сцені театру, схвально оцінена критиками та глядачами. Окрім цього, характерні, органічні, яскраві образи артистка  створила на сцені театру за останні роки: Наймички у виставі-концерті «Бал» Лідії Кушкової, Хеновеви у  драмі «Дерева вмирають стоячи» А.Касони, Параски у комедії «Сто тисяч» І.Карпенка-Карого, Аграфени («Шельменко-денщик» Квітки-Основ’яненка, Параски («Кайдашева сім’я»), Демиха («Суд сповідь» Л.Костенко )  режисерки н.а.У. Лідії Кушкової.

Категорія: