14 серпня — свято винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього

makoviya
13.08.2012 08:42

За допомогою Хреста освячували і воду, щоб була чистою і щоб були дощі у посушливу пору року. У Київській державі цей звичай перетворився на хресні ходи до рік, водоймищ, озер, де вода освячувалася, і після цього всі купалися та купали худобу, щоб очиститися від нечистої сили та запобігти хворобам. Обряду освячення води церква надає великого значення, тому що, за переказом, саме у цей день 988 року хрестився князь Володимир. Під час цього свята при богослужінні відбувається винос хреста на середину храму і поклоніння йому, а після літургії — хресне ходіння на воду.
14 серпня в усіх храмах Української Православної Церкви правиться святкова Божественна літургія, під час якої священнослужителі з вівтаря виносять Хрест, щоб віруючі могли йому вклонитися. До або після Літургії звершується мале освячення води, а також меду нового врожаю.
Цей день також називають «Маковієм», в честь семи мучеників Маккавеїв, пам’ять яких також святкується 14 серпня.
Наші предки кожну справу починали з молитви, за перший урожай завжди дякували Богові, приносячи плоди своїх рук до церкви на освячення. Як відомо, раніше не було фармацевтичних препаратів, хворих лікували травами, які обов’язково освячували в храмах. Цей звичай зберігся й до наших днів: люди приходять у церкву з букетом лікарських рослин, який насправді є символом людської вдячності Творцеві та віри в те, що все в руках Божих.

Також це свято називають Медовий Спас — цього дня святять свіжовикачаний мед і пригощають ним усю родину. А найголовніше — від цього дня розпочинається двотижневий Успенський піст — «Спасівка», який триватиме до 28 серпня — свята Успіння Пресвятої Богородиці. Три свята — на честь Всемилостивого Господа і Спаса нашого — з’єднують собою Спасівку: перше — Винесення древ Чесного Хреста Господнього (14 серпня); друге — Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа (19 серпня); третє — перенесення до Константинополя Нерукотворного Образа Господа (29 серпня).

Категорія: