У М. КРИВОМУ РОЗІ ЗВЕРШИЛИ СОБОРНИЙ ПОКАЯННИЙ КАНОН (ВІДЕО)

IMG_2333
14.04.2021 23:33

14 квітня 2021 р. керуючий Дніпропетровською єпархією Високопреосвященнійший Владика Симеон (Зінкевич) разом з собором духовенства м. Кривого Рогу звершив Утреню з читанням Великого Покаянного канону прп. Андрія Критського у храмі св. прп. Серафима Саровського м. Кривого Рогу (вул. Гвардійська, 46).

Після спільної молитви Архіпастир поспілкувався з священнослужителями, побажав усім Божого благословення та міцного здоров’я.

У четвер 5-го тижня Великого посту, згідно церковного уставу, на ранньому богослужінні читається Великий Покаянний канон преподобного Андрія Критського. У зв’язку з тим, що раннє богослужіння звершується напередодні увечері, то читання канону відбувається у середу, тобто у другій половині дня, 14-го квітня.
Історія написання цього твору сягає часу епохи Вселенських соборів. Його автором вважають преподобного Андрія Критського. Життя святого було сповнено різними Божественними чудесами. Святий Андрій в дитинстві не говорив до семи років, коли ж він причастився Святих Христових Таїн, то отримав дар мови. Усе своє життя він присвятив служінню Церкві. Історія називає його захисником православної віри та автором багатьох богослужбових текстів.
Великий покаянний канон є найбільш відомими його твором. Він відрізняється від інших своїм змістом, адже цей канон складається із 250-ти тропарів, та має усі дев’ять пісень. Канон містить велике смислове наповнення. У ньому відбувається діалог грішника, що кається, зі своєю душею. Мета цього спілкування – розчулене покаяння. Щоб його досягти святий Андрій приводить численні приклади зі Старого та Нового завітів. Одні слугують застереженням, а інші заохоченням.
Цей канон читається частинами на богослужінні чотирьох днів Першого тижня Великого посту, та повністю – у четвер 5-го тижня. На думку видатних богословів, на початку Посту цей канон був ніби дверима, що відкривають шлях покаяння, то тепер, в кінці Посту, він звучить як підсумок покаяння і його завершення.
Це богослужіння ще називають Маріїним стоянням. Адже спів канону поєднується із читанням житія преподобної Марії Єгипетської, пам’ять якої Церква звершує у неділю 5-го тижня Великого посту. Свята Марія є прикладом справжнього істинного покаяння. Вона очистила свою душу від закорінілих гріхів та пристрастей, завдяки нелегкій боротьбі із власними помислами та бажаннями. Понад 40 років преподобна провела у Йорданській пустелі. Здобувши перемогу над своїми гріхами, вона перейшла ріку Йордан, а під час молитви підносилась від землі. На її честь написані особливі тропарі канону.
Читання канону – це своєрідний сигнал про скоре закінчення Святої Чотиридесятниці. Його співом Церква знову закликає нас зібратись зі своїми силами і продовжити боротьбу зі пристрастями, щоб достойно увійти у час Страсної седмиці.

Категорія: ,