28 СЕРПНЯ — УСПІННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ
Увійшовши до Матері Божої, вони побачили, як Вона сидить на ложі, сповнена духовної радості. Пресвята Діва прославляла Бога за те, що Він почув Її молитву й виконав бажання Її серця, а тоді почала бесіду про майбутню Свою кончину.
Настала третя година, коли повинно було статися Успіння Божої Матері. Святі апостоли зі співами оточували прикрашений одр, на якому лежала Пречиста Діва Богородиця. Вона молилася в очікуванні Свого відходу і пришестя Свого улюбленого Сина та Господа.
Раптом засяяло невимовне Світло Божественної Слави, перед Яким померкли палаючі свічки. Стеля приміщення ніби зникла в промінні неосяжного Світла, і зійшов Сам Цар Слави, Христос, оточений безліччю Ангелів, Архангелів та інших Небесних Сил з праведними душами праотців і пророків, які колись провіщали про Пресвяту Діву.
Побачивши Свого Сина, Божа Матір вигукнула: «Величає душа Моя Господа, і зрадів дух Мій у Бозі, Спасі Моїм, бо зглянувся на смирення раби Своєї» — і, підвівшись із ложа на зустріч Господу, вклонилася Йому. Господь запросив Її до обителі Вічного Життя. Без жодного тілесного страждання, ніби у приємному сні, Пресвята Діва передала душу в руки Свого Сина і Бога. Тоді залунав радісний ангельський спів.
Небесні брами возвисилися, зустрівши душу Пресвятої Богородиці, Херувими й Серафими з радістю прославили Її. Благодатне обличчя Богоматері сяяло славою Божественного дівства, а від тіла розлилося благоухання. Оплакавши свою розлуку з Матір’ю Божою на землі, апостоли розпочали поховання Її пречистого тіла. Святі апостоли Петро, Павло, Іаков та інші з числа дванадцяти апостолів понесли на своїх плечах одр, на якому лежало тіло Приснодіви.
Коли процесія дійшла до Гефсиманії, після останнього цілування, апостоли поклали тіло Пречистої Богоматері в гріб і закрили вхід у печеру великим каменем. Три дні вони не відходили від місця поховання, возносячи безперестанні молитви і псалмоспіви.
На премудрий розсуд Божий апостолу Фомі не судилося бути присутнім під час поховання Матері Господньої. Прийшовши на третій день у Гефсиманію, він гіркими слізьми плакав перед погребальною печерою, жалкуючи про те, що не удостоївся останнього благословення Матері Божої і прощання з Нею. Апостоли, сердечно жаліючи його, наважилися відкрити печеру, щоб він міг вклонитися святим останкам Пріснодіви. Але, відкривши труну, вони знайшли там лише Її погребальні пелени і зрозуміли, що Пресвята Діва вознесена разом з тілом на Небо.
Увечері того ж дня, коли апостоли зібралися в будинку, щоб підкріпити себе їжею, їм з’явилася Сама Матір Божа і сказала: «Радійте! Я з вами — в усі дні». Це так порадувало апостолів і всіх, хто був з ними, що вони підняли частку хліба, яку залишали на трапезі на згадку про Спасителя («частка Господня») і вигукнули: «Пресвята Богородиця, помагай нам». (Цим було покладено початок чину піднесення панагії — звичаю піднесення хліба на честь Матері Божої, який і донині зберігається в монастирях).
Коли виникло це свято?
Свято Успіння, ймовірно, виникло в Єрусалимі. Проте Етерія — відома паломниця святими місцями кінця IV століття — у своєму щоденнику ще не згадує про це свято. Можна припустити, що свято Успіння було встановлене після подорожі Етерії, проте не пізніше V століття, оскільки у VI-му воно стало відоме всюди; святий Григорій Турський є першим свідком святкування Успіння на Заході, яке спочатку відзначалося тут у січні.
За часів імператора Маврикія (582-602 рр.) вже остаточно встановлено дату святкування Успіння — 15 серпня (28 серпня за новим стилем). До його святкування віруючі готуються протягом двотижневого посту, що називається Успенським. Вважається, що він виник у п’ятому столітті, проте як загальноцерковний він був встановлений на Константинопольському соборі 1166 року.
Ікона Успіння
Категорія: Загальноцерковні новини