COVID-19 ТА ХРИСТИЯНСЬКИЙ (ЧИ?) ДУАЛІЗМ

virus-2
30.03.2020 16:43

У цій короткій замітці я спробую пояснити, чим керуються ті, хто вважає, що вірус не може передаватися через причастя.

Вони виходять з того, що Тіло Христове – це абсолютне добро, а вірус – це зараза, а значиться є злом. А добро не може передавати зло.

Однак вірус – це зараза тільки для нас, та й то не для всіх, тому що більшість з нас його перенесе, навіть не помітивши цього. А так сам по собі вірус, як будь-який мікро- або макро-організм – це частина творіння Божого. Як фізична реальність, вірус-доброякісна істота, як і все, що створено в цьому світі (див. Бут. 1:21). Ми вважаємо повені, вулкани, тайфуни злом, але вони – природна частина природного процесу, і тому не є онтологічна злом. Також змії та павуки, які нас кусають, смертоносні для нас, але за своєю природою вони милостиві.

Разом з іншими вірусами, бактеріями і іншим, коронавірус – це частина екосистем, створених Богом. Я не буду зараз вдаватися в питання, яка частина цих екосистем створена безпосередньо Богом, а яка – через закони еволюції, теж закладені Богом. Просто скажу, що деякі частини цих екосистем для нас корисні, а деякі ні. Однак незалежно від цього всі вони – частина Божого творіння. Більш того, COVID-19 разом з усіма іншими творіннями включений в те, щоб бути «очоленим» Христом, згідно послання апостола Павла до Ефесян: «в улаштуванні повноти часів, щоб усе небесне і земне з’єднати під главою Христом» (1:10). Тут вжито грецьке слово ἀνακεφαλαιώσασθαι, на яке Отці Церкви, починаючи з Іринея Ліонського, звертали особливу увагу. Максим Сповідник пояснює його в своїй Амбігве 7: «І Він очолює всі речі в Собі, бо саме завдяки Йому все речі існують і залишаються в існуванні, і саме від Нього все речі виникли певним чином та з певної причини». Не всі творіння, які повинні бути очолені Христом, в даний час знаходяться в мирі між собою. Деякі з них вбивають один одного: люди вбивають інші організми, включаючи людські, в той час як деякі організми, і макро- і мікро-, включаючи COVID-19, вбивають людей.

Воскресле тіло Христа, яким ми причащаємося, було онтологічна таким же тілом, що і наше. Згідно Опанасу Олександрійському, «Слово, оскільки Воно не могло померти – бо Воно безсмертне – прийняло на себе тіло, здатне померти, щоб Воно могло принести його як своє власне від імені всіх і постраждати за всіх» (Про Втілення 20). Оскільки наші тіла і тіло Христа в повній мірі беруть участь в загальній людській природі, ті ж мікроорганізми, які живуть в нашому тілі, жили і в Христовому тілі. Немає підстав вважати, що вони не продовжили в ньому жити навіть після Його воскресіння. Його відмінність від нашого тіла лише в тому, що ці мікроорганізми не могли його вбити.

Однак вони можуть вбити наше тіло, тому що воно ще не воскресле. При цьому вони можуть передаватися через Євхаристичне Тіло Христа, бо не є онтологічною злом, а є частиною Божого творіння. Такий частиною, наприклад, є пеніцилін, через якого – священики це добре знають – Євхаристичне Тіло Христове може запліснявіти. Але ця цвіль – лише в нашій інтерпретації «тління». Це не те тління, про яке йдеться, що Христос до його не причетний. Те тління-гріх і смерть. А пеніцилін – це не гріх і не смерть, а живий організм, до того ж виявився вельми животворящим для нас. Те, що цвіль, яку ми вважали і вважаємо тлінням, виявилася животворящим антибіотиком, що не перевело її з онтологічного статусу зла і тління в онтологічний статус добра і нетління. Онтологічний статус цвілі був завжди позитивним – як частини творіння Божого.

Тепер повернемося до думки тих, хто вважає, що вірус не може передаватися через причастя. Їх помилка, по-перше, докетічна, бо вони вважають, що Тіло Христа, в тому числі Євхаристичне, непідвладне законам природи. Докетічний текст з колекції, знайденої в Наг-Хаммаді, говорить про тіло Христа наступне: «Ісус … їв і пив особливим чином, без випорожнення. Він мав таку велику здатність до стриманості, що їжа всередині нього не піддавалася гниттю, оскільки він сам не відчував тління» (Valentinus, fr. 3).

Докети, а пізніше Євтихіани, теж вважали, що людство Христа було онтологічна іншим, ніж наше, хоча воно і здавалося подібним нашому. Тобто це була вже не наша людська природа, а щось інше. По-друге, ті, що вважають так впадають в помилку маніхейства. Маніхейство було дуалістичним вченням, яке розділяло фізичний світ на добру і злу частини. Маніхейський псалом, що зберігся коптською мовою в рукописи Medinet Madi, говорить наступне: «Коли Святий Дух прийшов, він відкрив нам шлях істини і навчив нас, що існує дві природи: світла і темряві, – які відокремлені одна від одної з самого початку» ( Пс. 223).

Дуалісти вважають, що частина оточуючого нас світу-це суще (онтологічне) зло. По суті багато і зараз вважають таким злом також коронавірус. А тому вірять, що він не може бути в Дарах. Це результат усвідомленого або неусвідомленого дуалістичного погляду на світ.

Зло – не в природі, а у виборі, який робить людина. Як пояснював Діонісій Ареопагіт, «Зло не має місця серед існуючих або неіснуючих … Як таке, зло не є істота та не породжує істоти … Зло є неіснуючим. Зло не перебуває в існуючих творах» (Про Божественні імена 4).

Зло вкорінене лише в людську свободу: воно відбувається, коли люди роблять помилковий вибір. Таким вибором є ігнорувати небезпеку від інфекції. Можливо, даний зло – не в вірусі, а в тому, наприклад, коли людина, замість того щоб дбати про свого ближнього, вважає за краще закривати очі на закони природи, приходить на зібрання і заражає інших людей.

архімандрит Кирило Говорун,

виконуючий обов’язки директора Інституту Хаффінгтон та професор університету Лойола Мерімаунт в Лос-Анджелесі

Категорія: ,