До свята Великодня
Знаковим є те, що починаючи з першого дня Великодня і до вечірні свята Святої Трійці колінопреклоніння і земні поклони не покладаються.
Що такe артос?
Слово артос перекладається з грецької як «квасний хліб» — спільний всім членам Церкви освячений хліб, інакше — просфора всеціла. Артос протягом всієї Світлої седмиці займає в храмі найвидніше місце, разом з іконою Воскресіння Господнього і, по закінченню великодніх урочистостей, роздається віруючим. Вживання артоса сягає самого початку християнства. У сороковий день після Воскресіння Господь Ісус Христос вознісся на небо. Учні та послідовники Христові знаходили розраду в молитовних спогадах про Господа, вони пригадували кожне Його слово, кожен крок і кожну дію. Коли сходилися на спільну молитву, вони, згадуючи Таємну Вечерю, причащалися Тіла і Крові Христових. Готуючи звичайну трапезу, вони перше місце за столом залишали невидимо присутньому Господу і клали на це місце хліб.
Наслідуючи апостолам, перші пастирі Церкви встановили в свято Воскресіння Христового вважати в храмі хліб, як у видимий вираз того, що потерпілий за нас Спаситель став нам істинним хлібом життя. На артосі зображений хрест, на якому видно тільки терновий вінець, але немає Розп’ятого — знамення перемоги Христової над смертю, або зображення Воскресіння Христового.
Паска — це церковно-обрядова їжа. Це рід артоса на нижній ступені освячення.
Чому на Великдень прийнято дарувати один одному яйця?
З давніх часів зберігається в Православній Церкві благочестивий звичай дарувати у свято Великодня яйця. Цей звичай походить від святої рівноапостольної Марії Магдалини, коли вона, після Вознесіння Господнього, прийшла до Риму для проповіді Євангелія, постала перед імператором Тиверієм. Так як до імператора не прийнято було приходити без подарунків, а Марія нічого не мала, вона прийшла з простим курячим яйцем і, піднісши йому червоне яйце, сказала: «Христос воскрес!» починаючи таким чином свою проповідь. За прикладом рівноапостольної Марії Магдалини ми тепер даруємо у Великдень червоні яйця, сповідуючи життєдайну смерть і Воскресіння Господа — дві події, які Великдень поєднує в собі.
Підготувала В.О. Головного редактора
щомісячної церковної газети
«Відомості православної Дніпропетровщини»
Марія Таран
Категорія: Духовне читання