Ректор ДДС взяв участь в VI Міжнародній науковій конференції «Православ’я в Україні»
23 листопада 2016 року в Київській православній богословській академії за участю Предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату Святійшого Патріарха Філарета відбулася VI Міжнародна наукова конференція «Православ’я в Україні», присвячена 1000-літтю духовних зв’язків України з Афоном (1016 – 2016) та 25-літтю Помісного Собору Української Православної Церкви (1 – 3 листопада 1991 р.)
Співорганізатором наукового заходу виступив Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України та Національний заповідник «Софія Київська». Конференція проходила під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО.
Пленарне засідання відкрив Патріарший намісник, ректор Київської православної богословської академії, доктор богословських наук, професор митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній (Думенко), який, досить стисло, але змістовно проаналізував 1000-літню історії духовних зв’язків України з чернечою горою Афон акцентуючи увагу на важливості досліджень та популяризації справжньої історії, а не тої, яка пропонується з далекої Півночі, де намагаються обґрунтувати свою лінію та погляди на це питання. Навіть вчорашнє святкування образа Пресвятої Богородиці «Скоропослушниці» написаної і вельмишанованої на Афоні, яке відбулося у Свято-Володимирському патріаршому соборі показує цю єдність України й Святої Гори в молитві та вшануванні ікони Божої Матері. Звертаючись до подій 1 – 3 листопада 1991 р. коли відбувся Помісний Собор Української Православної Церкви високопреосвященнійший владика наголосив на важливості осмислення його постанов для розуміння і сьогоднішніх реалій в життя Українського Православ’я. Коли всі присутні на Соборі делегати: архієреї, представники монастирів й духовних навчальних закладів підписалися під зверненням про надання автокефалії Українській Православній Церкві згідно з 34 правилом святих апостолів, а в кінцевому результаті тільки перший – митрополит Філарет, й останній у списку – єпископ Яків не зреклися цього, незважаючи на різні впливи та звинувачення з боку Москви.
З привітаннями конференції виступили Народний депутат Верховної ради України, Голова міжфракційного депутатського об’єднання «За єдину Українську Помісну Православну Церкву», заслужений журналіст України Володимир Ігорович Ар’єв, директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Васильович Юраш, директор Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України Георгій Володимирович Папакін, привітання від президента Національного університету «Києво-Могилянська Академія» Андрія Мелешевича висловив доктор філософських наук Сергій Головащенко. Привітання надійшло й з Канади від активного учасника попередніх конференцій почесного професора Волинського національного університету ім. Лесі Українки в м. Луцьку пані Любов Василів-Базюк, яка особисто не змогла бути на самій конференції. Крім цього, надійшли окремі вітання учасникам конференції від різних державних установ та наукових інституцій.
З доповідями на пленарному засіданні згідно з програмою мали можливість виступити: митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній (Думенко), доктор богословських наук, професор, ректор Київської православної богословської академії (м. Київ) «Афон і Україна – 1000-ліття духовної єдності»; митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк), доктор церковно-історичних наук, доцент, голова Інституту церковної історії (Львів) «Михайло Грушевський як історик Церкви»; архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір (Бубнюк), кандидат богословських наук (Полтава) «Преподобний Паїсій Величковський і свята гора Афон»; Саган Олександр Назарович, доктор філософських наук, професор кафедри церковно-історичних і практичних дисциплін Київської православної богословської академії (м. Київ) «Помісний Собор УПЦ 1991 р.: Стратегеми розвитку та значення у конституюванні Помісної Церкви в Україні»; Преловська Ірина Миколаївна, доктор церковно-історичних наук, професор кафедри церковно-історичних і практичних дисциплін Київської православної богословської академії, доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України (Київ) «Помісний Собор Української Православної Церкви 1-3 листопада 1991 року: Передумови і наслідки».
Почесними гостями наукового заходу були голова Синодального управління військового духовенства митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан (Яременко) та намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, керуючий справами Київської Патріархії архієпископ Вишгородський Агапіт (Гуменюк).
Велика праця з підготовки конференції була здійснена, як організаційним комітетом, так і редакційною колегією, що ретельно добирала статті для публікації у збірнику. Співголовами яких виступили митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній (Думенко), Георгій Володимирович Папакін та Неля Михайлівна Куковальська. Їм допомагали заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська» доктор історичних наук Вячеслав Васильович Корнієнко, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України кандидат історичних наук Дмитро Сергійович Гордієнко, викладач Київської православної богословської академії Микола Васильович Ярмусь, який звершив верстку збірника матеріалів конференції (912 сторінок) та програми з близько сотнею учасників заходу.
З благословення керуючого Дніпропетровською єпархією Преосвященнійшого Владики Симеона, у науковому заході взяв участь ректор Дніпровської духовної семінарії прот. Сергій Нарольський у супроводі проректора нашого навчального закладу Василя Михайловича Бабія.
Наприкінці пленарного засідання виступив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. У своєму слові Святійший Владика висловив радість з приводу зростання богословської думки в КПБА та проведення міжнародних конференцій, в яких беруть участь не тільки представники Київської православної богословської академії, але й багато інших наукових та навчальних інституцій України і не тільки.
Після обіду розпочалася робота в таких секціях: Богослів’я та філософія (головуючі протоієрей Костянтин Лозінський, доктор богословських наук, професор та протоієрей Олег Маланяк, кандидат богословських наук, доцент); Сучасні проблеми духовності в українському суспільстві (головуючі Пірен Марія Іванівна, доктор соціологічних наук, професор та Бойко Світлана Миколаївна, кандидат філософських наук); Церковне право (головуючі Чокалюк Святослав Михайлович, кандидат богословських наук, доцент та Мацелюх Іванна Андріївна, кандидат юридичних наук); Джерела, джерелознавство та історіографія (головуючі протоієрей Юрій Мицик, доктор історичних наук, доктор церковно-історичних наук, професор та Євсєєва Тетяна, кандидат історичних наук); Церковна історія (головуючі Ластовський Валерій Васильович, доктор історичних наук, професор та Гордієнко Дмитро Сергійович, кандидат історичних наук); Історія культури та мистецтвознавство (головуючі Нікітенко Надія Миколаївна, доктор історичних наук, професор та Степовик Дмитро Власович, доктор богословських наук, професор); Братський рух та бібліологічна, богословська, церковно-історична спадщина КДА (головуючі Рудик Станіслав Костянтинович, доктор ветеринарних наук, професор та Березенко Богдан Олексійович, аспірант); Українська Православна Церква та богословська думка в діаспорі та в Україні: виклики ХХІ ст. (головуючі Ямчук Павло Миколайович, доктор філософських наук , професор та протоієрей Михаїл Йосифчук, кандидат богословських наук).
Після засідання секцій відбулося підведення підсумків та урочисте закриття конференції.
Категорія: Новини єпархії