Ректор ДДС взяв участь в VII Міжнародній науковій конференціії «Православ’я в Україні»

content_28
24.11.2017 11:49

23 листопада 2017 року в Київській православній богословській академії за участю Предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату Святійшого Патріарха Філарета відбулася VII Міжнародна наукова конференція «Православ’я в Україні», присвячена 25-літтю відновлення Київської православної богословської академії (1992–2017).

Співорганізаторами наукового заходу вже традиційно виступили Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України та Національний заповідник «Софія Київська». Конференція проходила під патронатом Національної комісії України у справах  ЮНЕСКО.

Пленарне засідання відкрив Патріарший намісник, ректор Київської православної богословської академії, доктор богословських наук, професор митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній (Думенко), який досить стисло, але змістовно проаналізував 25-літню історії Київських духовних шкіл акцентуючи увагу на досягненнях не тільки матеріального, але передусім наукового та навчального характеру, а серед цих звершень були визнання та акредитація КПБА Міністерством освіти та науки тощо.

З привітаннями конференції виступили: директор Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, доктор історичних наук Георгій Володимирович Папакін; директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Васильович Юраш; заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська» доктор історичних наук В’ячеслав Васильович Корнієнко, директор державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво», доктор історичних наук, професор Алла Миколаївна Киридон, академік-секретар відділення теорії та історії мистецтв Національної академії мистецтв України, Голова Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей (1992–2004), доктор мистецтвознавства, професор, академік Олександр Касянович Федорук. Привітання від кафедри філософії та релігієзнавства Національного університету «Києво-Могилянська Академія» висловив доктор філософських наук Сергій Іванович Головащенко. Крім цього, надійшли окремі вітання учасникам конференції від різних державних установ та наукових інституцій, зокрема з Канади від почесного професора Волинського національного університету  ім. Лесі Українки в м. Луцьку та визначної письменниці, відомої багатьма своїми книгами, пані Любов Василів-Базюк. Почесним гостем наукового заходу був намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, керуючий справами Київської Патріархії архієпископ Вишгородський Агапіт (Гуменюк).

З благословення керуючого Дніпропетровською єпархією Преосвященнійшого Владики Симеона у заході взяв участь ректор ДДС протоієрей Сергій Нарольський.

З доповідями на пленарному засіданні згідно з програмою мали можливість виступити доктор церковно-історичних наук, доцент, голова Інституту церковної історії, митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк) (Львів) «Митрополит Київський, Галицький та усієї Руси Йосиф II Солтан та його роль у захисті прав православних у Польсько-Литовській державі на початку XVI ст.»; доктор історичних наук, професор кафедри міжнародних відносин Київського національного університету культури і мистецтв Валерій Васильович Ластовський (Київ) «Російська «Православная энциклопедия» як засіб фальсифікації історичної інформації»; настоятель Свято-Володимирської парафії міста Ганновера, ліценціат богослів’я та політології, магістр історієзнавства, науковий працівник кафедри католицької теології інституту богослів’я і релігієзнавства Ганноверського університету протоієрей Андрій Федчишин (Ганновер, Німеччина) «Становлення і розвиток української діаспори в Німеччині. Конфесійна приналежність і можливості віросповідування українців на поселеннях»; доктор соціологічних наук, професор кафедри педагогіки та соціальної роботи Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, заслужений діяч науки і техніки України Марія Іванівна Пірен (Чернівці) «Просвітницька робота щодо формування духовної культури у територіальних громадах».

Наприкінці пленарного засідання виступив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. У своєму слові Святійший владика висловив радість з приводу проведення міжнародних конференцій, в яких беруть участь не тільки представники Київської православної богословської академії, але й багато інших наукових та навчальних інституцій України (текст виступу Святійшого Патріарха Філарета буде опубліковано окремо).

Після обіду розпочалася робота в таких секціях: БОГОСЛІВ’Я ТА ФІЛОСОФІЯ (головуючий: кандидат богословських наук, протоієрей Павло МЕЛЬНИК); СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ДУХОВНОСТІ В УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ (головуюча: доктор соціологічних наук, професор Марія ПІРЕН); ЦЕРКОВНЕ ПРАВО ТА СОБОРНА ДІЯЛЬНІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (головуючі: кандидат богословських наук, доцент Святослав ЧОКАЛЮК та кандидат юридичних наук Іванна МАЦЕЛЮХ); ДЖЕРЕЛА, ДЖЕРЕЛОЗНАВСТВО ТА ІСТОРІОГРАФІЯ (головуюча: кандидат історичних наук Тетяна ЄВСЄЄВА); ЦЕРКОВНА ІСТОРІЯ (головуючі: доктор церковно-історичних наук, доктор історичних наук, професор Ірина ПРЕЛОВСЬКА та аспірант Київської православної богословської академії ігумен ФЕОГНОСТ (Бодоряк)); ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ ТА МИСТЕЦТВОЗНАВСТВО (головуючі: доктор богословських наук, професор Дмитро СТЕПОВИК та доктор історичних наук В’ячеслав КОРНІЄНКО); БРАТСЬКИЙ РУХ – ІСТОРІЯ ОСВІТИ ТА НАУКИ ГЕТЬМАНЩИНИ – БІБЛІОЛОГІЧНА, БОГОСЛОВСЬКА, ЦЕРКОВНО-ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА КДА (головуючі: доктор церковно-історичних наук, професор, протоієрей Віталій КЛОС та кандидат історичних наук Дмитро ГОРДІЄНКО); УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА: ВИКЛИКИ XXI СТ. (головуючі: доктор філософських наук, професор Павло ЯМЧУК та кандидат церковно-історичних наук Валерій ОЛІЙНИКОВ). Виголошені доповіді викликали жваве зацікавлення і обговорення учасників.

Велика праця з підготовки конференції була здійснена, як організаційним комітетом, так і редакційною колегією, що ретельно добирала статті для публікації у збірнику, співголовами яких виступили митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній (Думенко), Георгій Володимирович Папакін та Неля Михайлівна Куковальська. Їм допомагали заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська» доктор історичних наук В’ячеслав Васильович Корнієнко, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України кандидат історичних наук Дмитро Сергійович Гордієнко, викладач Київської православної богословської академії Микола Васильович Ярмусь, який здійснив верстку збірника матеріалів конференції (у двох томах) та програми з більш як сотнею учасників заходу.

Після завершення праці в секціях відбулося підведення підсумків та урочисте закриття конференції.

джерело

Категорія: