Стрітенське Богослужіння
Під час Літургії, владика звернувся із Стрітенською проповіддю: День Стрітення Господнього — 15 лютого за новим стилем — одне з найбільших свят Православної Церкви. Цього дня не «зима з весною зустрічається» (як каже нам народне повір’я), а відзначається одна з ключових подій в історії взаємин Бога й людини: Богодитину, принесену на 40-й день після народження в єрусалимський храм, зустрічає праведний Симеон. У цій події Церква вбачає зустріч двох Завітів: на зміну Старому Завіту, який персоніфікує старець Симеон, приходить Завіт Новий, що дасть людям втілений Месія-Христос.
Праведному Симеону було обіцяно, що він не помре, доки не побачить Христа Спасителя. У сороковий день після Різдва Христового Матір Божа, Пречиста Діва Марія, за старозавітним звичаєм принесла Свою Божественну Дитину в храм.
Прийшов час, якого людство очікувало не одне тисячоліття. У світ з’явився Той, Хто стане переможцем гріха та смерті, Хто відкриє всім народам шлях у Царство Боже й шукатиме кожну зниклу вівцю… Прозріваючи це, праведний Симеон, взявши Ісуса на руки, вимовив: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, що Ти приготував перед лицем всіх людей, світло на одкровення народам, і славу людей Твоїх, Ізраїля».
Симеон побачив Христа — і тепер може з миром «відійти до праотців», тобто померти, щоб зійти в похмурий шеол, де знаходяться всі покійні, очікуючи звільнення. І Симеон принесе їм радісну звістку: «Чекати залишилося недовго, тому що я на своїх руках тримав Того, Хто зруйнує пекло».
Церква співає в цей день: «Давнього днями, який дав у давнину Закон на Синаї Мойсею, нині бачимо як Дитину; і Закон виконуючи, як Творець Закону, за Законом у Храм приноситься й старцю вручається». Той Самий Бог, Який говорив на Синаї з Мойсеєм та встановив юдейський Закон, тепер приноситься в храм як дитина, виконуючи цей же Закон.
Свято Стрітення — це свято зустрічей: зустрічі праведного Симеона з Господом, людини з Богом, Старого Завіту з Новим. Це свято нашої зустрічі з Господом Ісусом Христом. Людина зустрічається з Богом у молитві, в горі і хворобі, у стражданні, біля нужденного і, особливо, у Таїнстві Святого Причастя.
Можливостей зустрітися з Богом безліч. Вони даються нам, земним, як запорука милості Божої, як запорука неминучої останньої і найрішучішої зустрічі після смерті, у житті вічному. Заради цієї останньої зустрічі свята Церква закликає до необхідністі якомога частіших зустрічатися з Богом в храмі,ще у цьому житті.
У день Стрітення Господнього в церквах, за традицією, освячуються свічки. Традиція ця походить зі стародавнього звичаю влаштовувати в день Стрітення хід містом із запаленими світильниками (на зразок сучасного хресного ходу). Потім з’явилося повір’я, що ці свічки охороняють житло від удару блискавки. Насправді ж у молитвах на освячення свічок на Стрітення Господа Бога прохають про те, щоб, як запалені свічки своїм світлом розганяли нічний морок, так і наші душі, просвічені Духом Святим, уникали гріховної тьми (сліпоти).
Стрітенська свічка важлива як символ просвіченості серця Духом Святим, а якщо цього немає й свічка сприймається просто як обряд або традиція, то вона втрачає свій зміст і перетворюється на язичницький магізм.
На Стрітення також відзначається день православної молоді. Чому саме цього дня? Складно сказати, але цей день обрано невипадково. Молодість — це час, коли в житті людини зазвичай відбуваються найважливіші зустрічі: своєї «половинки», з якої розділиш радості й біди подальшого життя, вірних друзів. Це час зустрічей, що визначають життєвий шлях і закладають у нашому серці зерно життя вічного.
Нехай же нинішнє свято пришестя Христа у храм і зустріч Його в цьому храмі спонукає нас до християнського роздумів про Бога і про себе самих, про наше неминучому «нині відпускаєш …», і нехай буде для нас мирною і радісною зустріч з Христом Богом нашим , до Якого завжди повинна прагнути християнська душа. Амінь»
Також під час Літургії, на прохання ієромонаха Афанасія, було дано благословення на носіння підрясника двом послушникам Дніпропетровської єпархії.
Літургія закінчилась уставним многоліттям.
Після Літургії Преосвященнійший владика освятив свічки, принесені прочанами храму і побажав їм кріпості духу, здоров’я, миру.
ФОТОЛІТОПИС МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ
Категорія: Новини єпархії