Інтерв’ю керуючого Архієрея

ehkfvkg9jj0
14.03.2013 08:52

 

Преосвященнійший владико, скажіть, будь ласка, ким, коли і для чого було встановлено Великий піст?
_ Сам піст і прикладом посту явився безперечно наш Ісус Христос. Приклад посту ,безперечно, показав він нам. Коли Ісус піднявся на гору спокус і став там на молитву, то підбадьорили його ангели. Я думаю, що приклад посту в повному розумінні цього слова проявив свого часу Господь. Церква взяла за пріоритет великий піст і втілила його в сьогодення. В дні великого посту відповідь проста: «Бог простить». Людина має можливість попрохати пробачення, помиритися з оточуючими, зі своїми близькими. Безперечно, така людина свідомо приступає до великого посту, приходячи у храм. Треба пройнятися подвигом посту – працею, утриманням від чогось. Тобто перемогти себе, свої пристрасті. Коли ти попрацюєш над собою ти просто щасливий, коли приступаєш до Пасхи Христової. Піст,безперечно, є прикладом духовного зросту.

Скільки днів він триває? Чому саме таку кількість днів? Що означає кожна неділя Великого посту?
_ Кожен тиждень несе своє символічне значення. Одну неділю ми згадуємо блудного сина, інша неділя,як кажуть у нас в народі, Масляна. Кожна неділя супроводжується святами. Перший тиждень — Канон Андрія Критського,це особливі молитви, богослужіння. Ввечері запалюють свічки. Коли час доходить до неділі,церква трохи послаблює піст. Друга неділя – Григорія Полами, третя неділя – хрестопоклонна. Всі дні дають духовне підбадьорення, немов Бог сам підтримує за руки. Коли підходе Благовіщення,то ми вже на порозі самого свята. Людина воскресає свою душу всі сорок днів, а саме скільки і триває великий піст.

 

Як бути тому, хто хворіє? Чи можуть вони не постити?
_ Жінка, яка очікує дитину, або якщо людина приймає ліки, то вона має право дещо послабити піст. Треба безперечно підійти до священника, порадитись, взяти благословення. В церкві завжди знайдуть помірковану відповідь на це питання. Головне,говорити з священником.

 

Для чого було встановлено підготовчі тижні до Великого посту? Який подвиг може взяти на себе людина під час посту?
_ Організм умовно кажучи потребує відпочинку. Господь подав нам розумний підхід до цього. Коли ми відпочиваємо під час великого посту, ми духовно перебудовуємось. Я вважаю, що людина щаслива, коли вона може поєднати і духовний і фізичний аспекти. Я нещодавно почув заклик : «Не їжте один одного!» Буває ми постуємо, але в цей час з кимось посваримось. Тоді піст сенсу не матиме. Це ж не тільки фізичний, ай духовний аспект. І коли вони обидва поєднуються, то тоді можна впевнено сказати, що піст мав сенс. Треба, щоб душа перемагала тіло. Якщо курець на час посту відмовляється від куріння – він себе переміг, жінка може відмовитись від косметики. Якщо вона звикла фарбуватись весь час, то це теж подвиг над самим собою. Якщо подвиги супроводжуються ще й вірою у Бога, то цей подвиг можна вважати зразковим.

 

Яку мету несе Страсний тиждень і що він означає?
_ Це покаянний канон. Він читається з понеділка по четвер. В каноні розповідається про душу, про те, що б ти міг зробити. В кінці тижня людина причащається і сповідається. В страсний тиждень читається страсне Євангеліє, згадується як Христа розпинали .Немає людини,яка б не перейнялася цим. В п’ятницю відбувається виніс плащаниці. Можна сказати, що слухаючи Євангеліє, ми страждали разом з Христом. Він прийшов до нас , щоб нічого не загинуло, хоч сам і постраждав за нас. Кожна людина вівідує в ці дні свою церкву, яка є для нас своїм Єрусалимом.

 

Як правильно постити?
_ Треба відмовитись від багатьох речей. Однак, для нецерковної людини це буде важко. Тут важливо, щоб людина не боялася священника, а спілкувалася з ним. Він зможе порадити навіть тим, хто тільки починає постити. Священник зможе навчити так, щоб не відштовхнути людину від цього. Важливо почувати себе в церкві, як вдома. Отже, важливо знайти свою церкву.
Що Ви можете побажати православним християнам перед Великим постом?
_ Я хотів би в першу чергу побажати, щоб ми поглянули в свою душу. Примирилися з своєю совістю в першу чергу та змогли простити своїх ближніх. Піст, прощена неділя налаштовують нас на примирення з ближніми. Тож піст стає актуальним. Я бажаю, щоб піст пройшов легко. Долайте негаразди,спокуси. Боріться з своїми пристрастями. Нехай Бог допомагає!

Інтерв’ю взяла:

студентка І курсу ДНУ ім. Олеся Гончара

Лілія Великодняя

 

Категорія: