31 січня – день пам’яті свт. Афанасія (373) та Кирила (444), архієпп. Олександрійських

12654489_567733670063380_7020863480637021786_n
31.01.2016 11:39

31 СІЧНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ свт. АФАНАСІЯ (373) та КИРИЛА (444), архиєпп. Олександрійських

Святий Афанасій народився в Олександрії, мати його, подібно Анні, яка привела свого сина Самуїла до храму Господнього (1 Цар 1, 28), так само привела його до св. Олександра, патріарха Александрійського, і віддала до храму на служіння Богу. І він став при храмі проводити своє життя, ревно виконуючи заповіді Божі.
У 319 р. патріарх висвятив його на диякона Олександрійської Церкви. Вже в цей час святитель Афанасій став писати твори. Майбутній святитель бачив, що немає у новоприйшовших в Церкву Христову ревнощів, немає у них істинного благочестя, багато хто з них шукали слави для себе, марнослів’я, пустослів’я і всі язичницькі звичаї, які були раніше у них, переносили в християнське життя. Об’явився якийсь Арій, який зневажив Христа, зневажав Матір Божу, і збурював народ, навчаючи народ домагатися честі, слави, проникати і в Церкву, досягати священства і навіть архиерейства. І багато його слухав і ставав послідовниками цієї єресі — аріанами. І ця єресь так поширилася, що заледве не заполонила всю Церкву. У 325 р. святитель Афанасій був на Ннкейском Соборі, де виступав проти Арія.
У 326 р. після смерті патріарха Олександра святитель Афанасій був обраний на Олександрійську кафедру. Єпископом Афанасій об’їжджав церкви, багато виступав, боровся проти аріан, писав, викривав їх, і повстали проти нього всі несправжні християни і стали його обмовляти. У той час царював Костянтин Великий (306-337 рр..), Він вважався покровителем Церкви Христової. Він добре розумів військову стратегію, дипломатію, державні справи, але справ церковних і проповіді Євангелія не знав, тому вагався між аріанством і православ’ям.
Користуючись добротою та простотою імператора, єретики оточили весь його двір, проникли в усі посади та стали впроваджувати єресі, неправди і вводити розколи. Вони звинувачували архієпископа Афанасія, що він погана людина, що він не слухається царя, стягує податки окремо від царської казни і робить негарні справи, що він і чарівник, і злочинець, і розпусник. Імператор бачив великий розбрат, ворожнечу, намагався оселити мир, але були такі часи, що могла початися війна, тоді він пропонував святителю Афанасію на час віддалитися куди-небудь. І більшу частину свого довгого правління святитель провів у вигнанні, і тоді нерідко він користувався підтримкою ченців, був у дружбі з обома отцями чернецтва — святими преподобними Антонієм і Пахомієм.
Особливо старалися єретики звинуватити святого Афанасія в тому, що він не слухає наказів імператора, не звертає уваги на його приписи, не беручи Арія до церковного спілкування, що він чаклун, самі будучи явними чарівниками, і що за допомогою якоїсь «мертвої руки», (що нібито належала клірику Арсенію), творить чари Імператор наказав провести розслідування. Співчуваючи про свого батька і благодійника і засмучений серцем про те, що істина беззаконно перемагається брехнею, він таємно прийшов до самого Афанасія, припадаючи до його чесних ніг… Блаженний Афанасій, радіючи прибуттю Арсенія, наказав йому до суду нікому не показуватися.
В той же час, злобна ненависть противників Афанасія так зросла, що до однієї брехні вони доклали ще нову: підкупили одну безсоромну жінку звести наклеп на святителя Афанасія, що він зробив з нею беззаконня. Коли почався суд, судді сіли на своїх місцях і наклепники постали, була введена і ця жінка. З плачем довго скаржилася вона на святителя, якого ніколи не бачила, і навіть не знала, який він на вигляд. Всі слухали в подиві. А вона і не хотіла знати благочестя євангельського, радіючи, що багато грошей їй дали. У той час один пресвітер Афанасія — Тимофій, стоячи з ним за дверима і все чуючи, затривожився духом і, несподівано ввійшовши всередину судилища, поспішаючи, став перед очима тієї обмовливі, як ніби він був сам Афанасієм; він сміливо звернувся до неї: «Чи я зробив над тобою вночі насильство, як ти кажеш? »І вона ще з більшим безсоромністю, заволала до суддів» Цей! Ця людина — мій розбещувач і зловмисник проти моєї чистоти…» Судді розсміялися, побачивши підлість, розіграну комедію і прогнали її . Але противники св. Афанасія, хоча і засоромилися, але не заспокоїлися і стали звинувачувати його у вбивстві Арсенія, показуючи якусь страшну на вигляд відсічену руку. Святий Афанасій терпляче слухав їх і мовчав, потім запитав: «Чи є серед вас, хто добре знав Арсенія? Хто з вас може підтвердити чи дійсно це його рука? »І піднялися більшість неправедних суддів, підскочили і почали стверджувати, що дійсно це рука Арсенія. І тоді, коли вони показали підступність свою, святитель відсунув фіранку, за якою стояв Арсеній, вивів його перед зборами і запитав: «А це хто стоїть перед вами? Ви сказали, що Арсенія немає в живих, це його рука ». І всі прийшли в жах. «Ось, мужі, і Арсеній! — Оголосив святитель Афанасій. — От і руки його, які зовсім не були відсічені! Покажіть ж і ви свого Арсенія, якщо такого маєте, і говоріть, кому належить відтята рука, яка засуджує вас самих, як зробили це злочин ». Але судії продовжували проводити суд, виснажуючи всі свої наклепи. І святитель Афанасій, не виносячи чиненої несправедливості, вголос засвідчив всьому собору: «Згасла правда, потоптана істина, загинуло правосуддя, зникло у суддів законне розслідування та обережний розгляд справ! Хіба законно, щоб охочий виправдатися містився в кайданах, а суд всієї справи був би доручений наклепникам і ворогам, і щоб самі наклепники судили того, на кого обмовляють? »Імператором святитель був виправданий і посланий на свою Олександрійську кафедру.
Коли помер Костянтин Великий і престолом заволодів його другий син Констанцій, то весь двір імператорський перейшов на бік аріан. Вони стали гнати християн православних, єпископів засилати, ставити на престоли несправедливих людей, підступних, розпусників, єретиків, які Ісуса Христа не визнавали за Бога. І довелося святителю Афанасію бігти до Риму, де три роки перебував.
Потім Господь розсудив все судом Своїм: покарав Арія і єретиків, і безбожний цар загинув. Після нього два роки царював Юліан Відступник, за ним вступив Іовініан благочестивий, потім Валент, який, хоча і багато зла творив Церкви, але, злякавшись заколоту олександрійців, дозволив святителю Афанасію повернутися і безбоязно управляти Олександрійської Церквою. І описується у житії святителя Афанасія, що останнім часом свого життя він жив у мирі і спокої, спочив у Господі 2 травня 373 р. у віці 76 років.

Святитель Кирило, архієпископ Олександрійський, видатний борець за Православ’я і великий учитель Церкви, походив із знатної і благочестивої християнської сім’ї. Він вивчив світські науки, у тому числі і філософію, але найбільше прагнув здобути знання Священного Писання та істин християнської віри. У юності святий Кирило поступив в скит святого Макарія в Нітрійськіх горах, де пробув шість років. Патріарх Олександрійський Феофіл (385 — 412) посвятив його в сан диякона, зарахував до кліру і, бачивши його обдарованість, доручив промовляти проповіді.

Після смерті Патріарха Феофіла святий Кирило одностайно був обраний на патріарший престол Олександрійської Церкви і очолив боротьбу з єрессю Новаціана, що розповсюдилася в Олександрії, який учив, що християни, що відпали під час гонінь від Церкви, не можуть бути знов прийняті нею.

Святитель Кирило, бачивши безрезультатність умовляння єретиків, домігся їх вигнання з Олександрії. Найнебезпечнішими для Церкви були юдеї, що неодноразово проводили бунти, які супроводжувалися звірячими вбивствами християн. Святителеві довелося довго боротися з цим. Щоб покінчити ще й із залишками язичництва, святитель вигнав бісів із стародавнього язичницького капища і влаштував на тому місці храм. Сюди були перенесені мощі святих безсрібників Кира і Івана. Ще важча боротьба чекала святителя з виниклою несторіанською єрессю.

Несторій, пресвітер Антіохийської Церкви, в 428 році був обраний на Константинопольську кафедру і дістав можливість широко поширювати своє єретичне учення, направлене супроти догмата про незлите з’єднання двох природ в особі Господа Ісуса Христа. Несторій називав Матір Божу не Богородицею, а Христородицею, тлумачачи, що вона народила не Бога, а людину Христа. Святий Патріарх Кирило неодноразово писав Несторію і роз’яснював його помилки, але той продовжував упиратися. Тоді святитель направив кліру Константинопольської Церкви послання проти несторіанства, а святому благовірному цареві Феодосію Молодшому (408 — 450) — два трактати з викриттям єресі. Писав святитель Кирило і іншим Церквам — Тату Целестину і іншим Патріархам, а також ченцям деяких монастирів, попереджаючи про виникнення небезпечної єресі.

Несторій почав відкрите гоніння на православних. У його присутності один з його прихильників, єпископ Дорофій, з церковної кафедри проголосив анафему тим, хто іменує Пресвяту Діву Марію Богородицею.

Несторій ненавидів святителя Кирила і в своїх доносах зводив на нього всякі наклепи і вигадки, називаючи єретиком. Святитель всіма силами продовжував захищати Православ’я. Положення загострилося настільки, що виникла необхідність в скликанні Вселенського Собору, який відкрився в 431 році в місті Єфесі. На Собор прибуло 200 єпископів від всіх Християнських Церков. Несторій, чекаючи прибуття єпископа Антіохийського Івана і інших сірійських єпископів, не погоджувався на відкриття Собору. Але отці Собору почали засідання. Головував Олександрійський Патріарх, святитель Кирило. Розглянувши учення Несторія, Собор засудив його як єресь. Несторій не підкорявся Собору, а прибулий єпископ Іван відкрив беззаконний собор, який проголосив святителя Кирила єретиком. Смута збільшувалася. По велінню імператора архієпископи Кирило Олександрійський і Мемнон Єфеський були ув’язнені. Цьому ж заходу піддався і Несторій.

Незабаром святителі Кирило і Мемнон були звільнені, і засідання Собору продовжувалися. Несторій, що не підкорявся визначенню Собору, був позбавлений сану і по велінню імператора засланий у віддалене місце Сасим, в Лівійській пустелі, де він помер у важких муках: його язик, що хулив Матір Божу, спіткала кара — у ньому завелися черв’яки. Визначення Єфеського Собору підписали також єпископ Іван Антіохийський і решта сирійських єпископів.

Святитель Кирило управляв Олександрійською Церквою 32 року: до кінця його плідної діяльності паства була очищена від єретиків. М’яко і обережно святитель Кирило підходив до тих, хто по своїй простоті і невіданню впадав в помилкову філософію. До одного старця, подвижника високого життя, що неправильно мислив про старозавітного праведника архиєрея Мелхиседека як про Сина Божого, святитель звернувся з проханням помолитися Господу, щоб Він відкрив, як правильно мислити про цього праведника. Через три дні старець прийшов до святителя Кирила і сказав, що Господь відкрив йому, що Мелхиседек був архиєреєм і звичайною людиною.

Святитель Кирило зумів подолати упередження до пам’яті великого святителя Івана Златоустого (+ 407; пам’ять 13 листопада). Патріарх Олександрійський Феофіл, рідний дядько святителя, був супротивником святителя Івана і головував на Соборі, що засудив його. Святитель Кирило з молодих років знаходився в оточенні супротивників Івана Златоустого і мимоволі теж мав проти нього упередження. Преподобний Ісидор Пелусіот (+ ок.436 — 440; пам’ять 4 лютого) неодноразово писав святителеві Кирилу і спонукав його внести ім’я великого отця Церкви до диптиха святих, але святитель Кирило не погоджувався. Але одного разу він побачив уві сні чудовий храм, в якому знаходилася Божа Мати, оточена сонмом Ангелів і святих, серед яких стояв і святитель Іван Златоуст. Коли святитель Кирило хотів наблизитися до Пресвятої Владичиці і віддати Їй належне пошанування, святитель Іван Златоуст не допустив його. Мати Божа просила святителя Івана пробачити святого Кирила, що погрішив проти нього по невіданню. Побачивши, що святий Іван зволікає, Мати Божа сказала: «Пробач його для Мене, бо він багато потрудився для Моєї честі, прославив Мене серед людей і найменовував Богородицею». Святитель Іван відповідав: «За Твоїм, Владичице, клопотанням прощаю його», — і потім з любов’ю обійняв і поцілував святителя Кирила.

Святитель Кирило розкаявся в тому, що тримав гнів проти великого догідника Божого. Скликавши всіх єгипетських єпископів, він зробив урочисте святкування на честь святителя Івана Златоустого.

Помер святитель Кирило в 444 році, залишивши багато творінь. Особливо слід зазначити Тлумачення на Євангелія від Луки, від Івана, Послання апостола Павла до Коринфян і Євреїв, а також апологію на захист християнства проти імператора Юліана Відступника (361 — 363). Величезне значення мають п’ять книг проти Несторія, праця про Пресвяту Тройцю, під назвою «Скарб», написаний проти Арія і Євномія, і два догматичні твори про Пресвяту Тройцю, виклади Православного вчення, що відрізняються точністю, про Вихід Святого Духа. Твір проти антропоморфізму написаний святителем Кирилом для деяких єгиптян, які за невіданням уявляли Бога в людському образі. У числі творінь святителя Кирила є і «Бесіди», серед яких особливо зворушливо і повчальне «Слово про відхід душі», поміщене в слов’янському «Последуваному Псалтирі».

джерело

Категорія: , ,