Звернення Архієрейського Собору УПЦ (ПЦУ) до ієрархів, духовенства та вірних в юрисдикції Московського патріархату в Україні (24 травня 2022 р.)

1200px-OCU_logo
24.05.2022 21:18

Звернення Архієрейського Собору УПЦ (ПЦУ)

до ієрархів, духовенства та вірних

в юрисдикції Московського патріархату в Україні

Владики, отці, брати і сестри!

Христос воскрес!

Не вважаючи за необхідне повторювати оцінки та пропозиції, які містяться у Заяві Священного Синоду ПЦУ від 16 травня 2022 р., адже Архієрейський Собор УПЦ (ПЦУ), який відбувся 24 травня 2022 р.,цілком їх поділяє, підтримує та привертає до них вашу увагу, ми звертаємося до вас із наступним.

  1. Закликаємо вас розпочати офіційний діалог без проголошення попередніх передумов. В час служіння блаженної пам’яті митрополита Володимира (Сабодана) між УПЦ МП з одного боку та УАПЦ і УПЦ КП з іншого існував діалог, хоча тоді не було ще Томосу та його плодів. Тепер ніщо, окрім суб’єктивного небажання зі сторони УПЦ МП, не може пояснити відсутність діалогу.
  2. Закликаємо васвизнати рішення Вселенського Патріархату від жовтня 2018 р. у справі апеляцій з України щодо неканонічних рішень РПЦ. Цим рішенням ієрархи та духовенство УПЦ КП і УАПЦ були визнані у канонічному достоїнстві. Подібне рішення нещодавно Вселенський Патріархат виніс щодо ієрархії Охридської Архієпископії у Північній Македонії. На основі цього рішення через спіслужіння відновилося євхаристійне спілкування Охридської Архієпископії та Сербського Патріархату, перерване 55 років тому, хоча питання юрисдикції залишаються предметом діалогу.

Відтак УПЦ МП має відкликати рішення щодо розриву свого спілкування зі Вселенським Патріархатом та рядом Помісних Церков, а також за прикладом Сербського Патріархату послідувати рішенню Вселенського Патріархату щодо визнання канонічності ієрархії ПЦУ. Вже не раз було засвідчено, що відсутність на даний час між нами згоди в питаннях юрисдикції не повинна створювати перешкод для співслужіння та єднання в Євхаристії.

  1. Закликаємовас, наших братівта сестер у православній вірі, послідувати Томосу про автокефалію, в якому визначено, що всі єпархії, монастирі, парафії та інші православні церковні установи повинні бути в юрисдикції автокефальної Православної Церкви України. Існування юрисдикції Московського патріархату в Україні, як і будь-який інший спосіб, який передбачає окреме від ПЦУ існування православних церковних структур в нашій державі – канонічна аномалія, порушення, яке раніше чи пізніше має бути виправлене.

Всі архієреї Московського патріархату в Україні в 2018 р. були запрошені до участі в Об’єднавчому Соборі. На жаль, заклик Вселенського Патріарха прийняли лише два. Однак Собор відбувся, і тепер ті, хто бажає, можуть долучитися до його рішень та скористатися його добрими плодами. Якщо до 2018 р. в Україні не було єдиної та визнаної Вселенським Православ’ям автокефальної Помісної Української Православної Церкви, то тепер вона є, її неможливо «створювати заново», а слід виходити з того, що вже навіки закарбоване в історії.

Таку саму позицію має і Вселенський Патріархат. За цей час ми не раз обговорювали ці питання, і завжди чули у відповідь: Об’єднавчий Собор відбувся, Православна Церква України отримала Томос про автокефалію, тому всі, хто бажають дотримуватися канонічного порядку, мають не шукати якоїсь альтернативи, але єднатися з нею. Вселенський Патріархат не має наміру і не буде створювати на канонічній території ПЦУ якусь альтернативну юрисдикцію.

  1. Закликаємо вас підтримати притягнення Російського патріарха Кирила до канонічної відповідальності та позбавлення його Патріаршого престолу за поширення єретичного етнофілетичноговчення на основі ідеології «русскогоміра», надання «благословення» російськім військам на війну в Україні, яка продовжує спричиняти руйнування та численні жертви,а також за провокування схизми в Церкві, зокрема через створення на канонічній території Олександрійського Патріархату «єпархій РПЦ».

Сподіваємося, що ви почуєте наші заклики, не декларативно, але реально відокремитеся від неканонічної влади Російського патріарха, послідуєтерішенням Вселенського Патріарха та об’єднаєтеся з нами у розбудові Помісної УПЦ.

Нехай Бог благословить вас мудрістю та надихає на вірні рішення!

Від імені Архієрейського Собору

Епіфаній,

Митрополит Київський і всієї України

24 травня 2022 р.

 

Категорія: